Teď si řekneme, proč je důležité dekontaminovat lak a co to vlastně je.
Pomocí dekontaminace lak zbavíme nečistot a kontaminantů, které běžným mytím neodstraníme. Lak je pórovitý – pro vaši představu je jako naše pokožka, a to je ten důvod, proč na něm ulpívají nečistoty, které okem nevidíte. Když se po nich ale přejede prstem nebo mikrotenovým igelitem, tak je cítíte. Mezi tyto znečištění můžeme zařadit:
- Průmyslový spad
- Brzdový prach
- Poletavou rez
- Asfalt
- Mušky
- Smůlu ze stromů
- Lepidla a další
Máme dvě možnosti, jak lak dekontaminovat, a to chemicky nebo mechanicky. Na chemickou dekontaminaci laku odkaz ZDE.
Postup mechanické dekontaminace laku
a) Pro mechanickou dekontaminaci laku použijeme Clay „modrou čistící pastelínu“ a „lubrikant“ přípravek Koch Clay Spray.
b) Před samotnou dekontaminací auto nejprve umyjte, ať je zbaveno všech nečistot jako je bahno, prach a další znečištění, které by vám zbytečně znečišťovalo modelínu Clay. Na umytí bude ideální Autošampon Koch, nyní je dostupný i v 1l balení.
c) Po umytí a vysušení auta začněte s clayováním. Clayujte vždy díl po díle, začněte od střechy a postupujte směrem dolů. Tzn. nejprve na díl nastříkejte dostatečné množství ClaySpraye, který vytvoří kluznou plochu pro modelínu Clay tak, aby Clay se znečištěním na karoserii neudělal víc škody než užitku. Clay si rozložte na placku a pohybujte po laku v jednom směru (nahoru, dolů) a neustále lubrikujte (používejte Clay Spray). Když je modelína znečištěná, properte ji v kbelíku s vlažnou vodou, přehněte Clay na půlku a pokračujte v práci tak dlouho, dokud není lak dokonale hladký.
d) Nakonec auto opláchněte tlakem vody a vysušte.
Poznámka: pokud vám Clay upadne na zem, je to škoda, ale vyhoďte ho, nečistota a kamínky v něm vašemu laku vozidla akorát ublíží. Z Clay nikdy nedělejte kouli, v tomto tvaru je nepoužitelný.